Stomatologia zachowawcza

Patrząc na  piękne białe uśmiechy w mediach coraz więcej uwagi przykładamy do stanu naszego uzębienia chcąc dorównać gwiazdom. Poszukujemy wtedy pomocy i pytamy o możliwości wykorzystania  najnowszych osiągnięć w stomatologii by posiadać piękny uśmiech. Leczenie zachowawcze zajmuje się  próchnicą zębów. Próchnica to zacienienia i plamy widoczne na zębach oraz ubytki, które nieleczone mogą doprowadzić do podrażnienia, uszkodzenia i obumarcia wewnętrznej tkanki zęba .

Leczenie polega na usunięciu chorych tkanek twardych zęba oraz uzupełnienie ich materiałem wyglądającym jak własny ząb. W MagicSmile Clinic   zwracamy uwagę nie tylko na zęby, ale także na dziąsła i ich wzajemną harmonię. Szerokie spectrum współcześnie sprawdzonych metod leczenia pozwala przywrócić kształt, kolor i położenie zębów. Białe, równe, piękne zęby otoczone przez lśniące, różowe dziąsła to oznaka młodości, zdrowia i urody.

Przeprowadzamy bezbolesne i szybkie leczenie przy użyciu znieczulenia komputerowego CALAJECT po którym nic nie boli!!! Stałych i mlecznych zębów, odbudowę złamanych fragmentów. Posługujemy się nowoczesnymi materiałami do wypełnień najwyższej jakości. Wypełnienia te  nie przebarwiają się, mają dużą wytrzymałość i nadają się do uzupełniania większości ubytków. W przypadku większych ubytków  najlepsze rezultaty uzyskuje się dzięki zastosowaniu metod protetycznych, możemy odbudować  starte i zniszczone zęby.

Dla każdego pacjenta zapewniamy w pełni sterylny komplet narzędzi  i końcówek stomatologicznych. Przestrzegamy wszelkich zaleceń i norm dotyczących bezpieczeństwa i sterylizacji narzędzi stomatologicznych.

Kobieta planująca dziecko powinna zapamiętać złotą zasadę, lepiej zapobiegać niż leczyć!

Bardzo ważne jest przeprowadzanie u stomatologa wizyt kontrolnych. Jeśli masz chore zęby, nie zwlekaj z ich wyleczeniem lub nawet usunięciem. W pierwszym trymestrze kształtuje się płód dziecka i jest to najważniejszy moment ciąży i niewskazanym jest leczenie zębów w tym czasie, ale nie niemożliwe!

Często słyszymy, że w okresie ciąży nie wolno leczyć zębów. Jest to stereotyp, który niewiele ma związku z rzeczywistością.

W okresie ciąży u Kobiety duży wpływ mają hormony, które nie służą jej zębom. Zmienia się Ph w jamie ustnej co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Poranne nudności i wymioty, jak również częstsze przyjmowanie posiłków (m.in. podjadanie słodkich lub kwaśnych produktów) wpływają negatywnie i powodują szybsze rozwijanie się próchnicy. Często też pojawiają się stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia, a kwasy żołądkowe niszczą także szkliwo.

Jak wynika z badań, nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie!

Kobieta powinna regularnie odwiedzać swojego stomatologa przed ciążą, a w jej trakcie ok. 2-3 razy. Lekarz na bieżąco będzie w stanie ocenić stan zębów i podejmie decyzję co do tego, które zabiegi należy wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z którymi można poczekać do zakończenia okresu ciąży.


Zabiegi dozwolone w okresie ciąży, a które nie są dozwolone:

  • Leczenie ubytku – bezpieczne przez cały okres ciąży
  • Leczenie kanałowe zęba (endodoncja) – niewskazane w pierwszym trymestrze
  • Wykonywanie zdjęcia RTG – niewskazane przez cały okres ciąży
  • Znieczulenie komputerowe do zabiegów stomatologicznych – dozwolone po pierwszym trymestrze ciąży. Kobietom w okresie ciąży podaje się znieczulenie bez adrenaliny.
  • Leczenie protetyczne – niewskazane
  • Usuwanie zęba – po pierwszym trymestrze ciąży
  • Skaling i piaskowanie (higiena) – po pierwszym trymestrze ciąży. Niewskazany jest jedynie scaling ultradźwiękowy (decyzję podejmuje lekarz ginekolog prowadzący pacjentkę).
  • Wybielanie zębów laserem – niewskazane przez cały okres ciąży