Ortodoncja


Uśmiech zmienia wszystko

Dziedzina zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie prowadzone jest przez lekarza  specjalistę ortodontę, wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, ale także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy. Ortodoncja nazywana jest ortopedią szczękową.

Aparat ortodontycznysłuży do przywracania właściwego, fizjologicznego zwarcia między szczęką a żuchwą, wyrównywania i właściwego ustawiania zębów w łukach zębowych, leczenia wad zgryzu. Istnieją aparaty ruchome oraz stałe. Stosuje się je odpowiednio do wady pacjenta.

Aparat ruchomy:

zaleca się dla dzieci między 4 a 12 rokiem życia, w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Zbudowany jest on z akrylowej płytki, klamer i łuków z drutu, dopasowanych do zębów.

Aparat stały:

zaleca się dla młodzieży i dorosłym, do zębów stałych. Pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Zbudowany jest z zamków i pierścieni, które są mocowane do szkliwa specjalnym klejem. Do nich mocowany jest za pomocą ligatur potocznie nazywanych ,,gumeczkami” sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady. Wśród aparatów stałych rozróżnia się: aparaty estetyczne (ceramiczne, kryształowe) i aparaty metalowe (tytanowe, niklowe).

Dostępne są też j aparaty kosmetyczne (z białej porcelany albo syntetycznego szafiru), które mogą być traktowane przez pacjentów  jak  rodzaj biżuterii.

Rodzaje aparatów stałych:

metalowe

  • najczęściej stosowane
  • dzielone są na aparaty z zamkami tradycyjnymi i zamkami ‚mini’, czyli mniejszymi od poprzednich (szczególnie wskazanymi u osób z małymi zębami)

antyalergiczne tytanowe

  • dla pacjentów alergicznych, wykonane są ze stopów tytanu

estetyczne

ze względu na przezierność można je podzielić na:

  • ceramiczne, ceramiczno-kompozytowe, bądź porcelanowe (mniej przezierne)
  • szafirowe, bądź kryształowe (bardziej przezierne) przeznaczone dla osób pragnących jak najbardziej zmniejszyć widoczność aparatu

samoligraturujące

  • w aparacie tym nie stosuje się ligatur, gdyż łuk utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnej ‚klapki’, która się w nim znajduje
  • zamki mogą być metalowe, jak i estetyczne
  • czas leczenia aparatem samoligaturującym jest często krótszy niż aparatami standardowymi

lingwalne

  • zamki do tego rodzaju aparatu wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta w specjalistycznych laboratorium, na podstawie wcześniej pobranego wycisku
  • zamki wykonywane są ze złota z dodatkiem irydu i przyklejane do językowej powierzchni zębów


Czym jest Invisalign?


Piękno i estetyka

Twoja pewność siebie. Twój wygląd. Twoje życie. Dzięki Invisalign posiadanie wymarzonego uśmiechu nie jest już problemem. Co więcej, nie wymaga to prawie żadnych poświęceń w codziennym życiu.
Invisalign prostuje zęby za pomocą kompletu przezroczystych, wymiennych alignerów, które są wykonywane na zamówienie – specjalnie dla twoich zębów. Każdy aligner będzie wymieniany co dwa tygodnie, tak  aby twoje zęby stopniowo przesuwały się we właściwe miejsce – dzień po dniu i milimetr po milimetrze.
Alignery Invisalign – wygodne, przezroczyste i łatwe do zdjęcia. To nowy uśmiech bez wyrzeczeń. Już ponad 3 mln osób odkryło Invisalign.
Czy chcesz mieć nowy, piękniejszy uśmiech?


Czy metoda Invisalign jest odpowiednia dla Ciebie?

Invisalign® to metoda leczenia różnych, prostych i złożonych wad zgryzu wymagających prostowania zębów. Niezależnie od konkretnego problemu, wynikiem każdej terapii jest nowy, piękniejszy uśmiech, który z przyjemnością pokażesz innym.